„Scenariusze dla Wenezueli. Czy skompromitowany, ale nieustępliwy Nicolás Maduro ma szansę utrzymać się przy władzy?”

Z okazji seminarium Scenariusze dla Wenezueli. Czy skompromitowany, ale nieustępliwy Nicolás Maduro ma szansę utrzymać się przy władzy?, zorganizowanego 24 kwietnia 2019 r., przedstawiamy Państwu raport nawiązujący do tematyki kryzysu w Wenezueli.

Pełen raport znajdą Państwo klikając poniżej:

Od lewej: Magdalena Skajewska, dr Joanna Gocłowska-Bolek, Jacek Hinz, Joanna Kędzierska

Obecny kryzys społeczno-ekonomiczny w Wenezueli jest zjawiskiem bez precedensu w historii tego kraju i należy do najpoważniejszych w najnowszej historii gospodarczej świata. Wielu Wenezuelczyków ma problemy z zaopatrzeniem w podstawowe produkty żywnościowe i lekarstwa, a nawet wodę pitną, następują także długie przerwy w dostawie elektryczności. Ogromna przemoc i korupcja doprowadziły do paraliżu państwa. Wenezuela znalazła się na krawędzi katastrofy humanitarnej.

Niezwykle skomplikowana jest też sytuacja polityczna kraju, w którym trwa stan dwuwładzy. Lider opozycji Juan Guaidó, uznany jako tymczasowy prezydent przez większość społeczeństwa kraju i blisko 60 państw świata, stoi przed ogromnym wyzwaniem skanalizowania frustracji Wenezuelczyków, doprowadzenia do rezygnacji Nicolasa Maduro i przeprowadzenia nowych, demokratycznych wyborów. Gdy Guaidó apeluje do społeczności międzynarodowej o rozważenie wszystkich opcji, reżim Maduro zapowiada wytrwałość w obronie ojczyzny przed atakami imperialistycznymi.

Czy skompromitowany, ale nieustępliwy Maduro ma szansę utrzymać się przy władzy? Czy wenezuelski konflikt musi zakończyć się interwencją zbrojną? Czy jest szansa na pokojowe, demokratyczne rozwiązanie? Możliwych scenariuszy dalszego przebiegu wydarzeń w Wenezueli jest co najmniej kilka, a rzeczywistość i tak może okazać się bardziej skomplikowana, niż jesteśmy to dziś w stanie przewidzieć. Przygotowany raport o kryzysie wenezuelskim, choć z konieczności ukazuje tylko wybrane aspekty, może pomóc w zrozumieniu skomplikowanej sytuacji politycznej i ekonomicznej oraz być podstawą do dalszych rozważań na temat przyszłości Wenezueli.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarze Politologiczne i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.