„Polska 1918-2018. Stulecie niepodległości państwa” – zaproszenie do nadsyłania artykułów do 27. numeru „e-Politikonu” (do 1.08.2018)

Redakcja Kwartalnika Naukowego OAP UW „e-Politikon” serdecznie zaprasza do nadsyłania artykułów naukowych do kolejnego tematycznego wydania czasopisma zatytułowanego Polska 1918-2018. Stulecie niepodległości państwa.

Obchody stulecia odzyskania niepodległości stały się okazją do refleksji nad dorobkiem i kondycją państwa polskiego ostatniego wieku. W tym dyskursie ważne jest spojrzenie na niepodległą Polskę z perspektywy nauk politycznych i z tej przyczyny najbliższy numer „e-Politikonu” chcemy poświęcić ostatniemu stuleciu państwa polskiego – wyjątkowemu, bo po 123 latach zaborów i odzyskaniu niepodległości państwo to w niczym nie przypominało osiemnastowiecznej monarchii – zostało zbudowane na nowo i oparte na demokratycznych fundamentach.  I choć przez lata były one niestabilne, niszczone w czasie II Wojny Światowej, mające charakter fasadowy w okresie PRL i targane wyzwaniami okresu transformacji to tym bardziej interesująca wydaje się ewolucja państwa.

Zapraszamy badaczy, którzy w związku z nadbiegającą rocznicą chcieliby podjąć się analizy i przybliżenia czytelnikom wybranych problemów funkcjonowania państwa polskiego  na przestrzeni ostatnich stu lat. Chcemy pokazać jak przez ten czas zmieniało się państwo, jak w tym państwie układały się losy jego obywateli, jak państwo było budowane i modernizowane w różnych aspektach. Zachęcamy do opracowywania zarówno tekstów o charakterze przeglądowym, jak i odwołujących się do najważniejszych dla rozwoju państwa osiągnięć, kluczowych kamieni milowych, najistotniejszych wydarzeń niepodległego stulecia.

Proponowane obszary tematyczne numeru to np.:

  • organizacja państwa, system polityczny i myśl konstytucyjna
  • system instytucji ochrony prawnej
  • modele sprawowania władzy
  • samorządność
  • polska w ładzie geopolitycznym
  • system gospodarczy
  • bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne
  • społeczeństwo obywatelskie, ruchy i protesty społeczne
  • sztuka polityczna i kultura masowa
  • dorobek polskiej nauki, ze szczególnym podkreśleniem nauk politycznych

Wykaz problemów nie jest oczywiście wiążący. Jesteśmy otwarci na wszystkie teksty, które byłyby prezentacją badań politologicznych w zakresie spraw obrazujących stulecie Niepodległości.

Informujemy, że redakcja „e-Politikonu” planuje wydać numer w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Zapraszamy do nadsyłania tekstów w języku polskim, które następnie – po uzyskaniu pozytywnych recenzji – zostaną przetłumaczone na język angielski.

Redakcja naukowa: dr hab. Anna Szustek, dr Olgierd Annusewicz.

Ostateczny termin nadsyłania tekstów na adres epolitikon@oapuw.pl upływa 1 sierpnia 2018 r.

Wskazówki edytorskie dla Autorów znajdą Państwo tutaj.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.