Kryzys w Wenezueli (06.2019)

Z okazji seminarium naukowego Scenariusze dla Wenezueli. Czy skompromitowany, ale nieustępliwy Nicolás Maduro ma szansę utrzymać się przy władzy?, zorganizowanego 24 kwietnia 2019 r., przedstawiamy Państwu raport nawiązujący do tematyki kryzysu w Wenezueli.

Obecny kryzys społeczno-ekonomiczny w Wenezueli jest zjawiskiem bez precedensu w historii tego kraju i należy do najpoważniejszych w najnowszej historii gospodarczej świata. Wielu Wenezuelczyków ma problemy z zaopatrzeniem w podstawowe produkty żywnościowe i lekarstwa, a nawet wodę pitną, następują długie przerwy w dostawie elektryczności. Ogromna przemoc i korupcja doprowadziły do paraliżu państwa. Wenezuela znalazła się na krawędzi katastrofy humanitarnej.

Niezwykle skomplikowana jest też sytuacja polityczna kraju, w którym trwa stan dwuwładzy. Lider opozycji Juan Guaidó, uznany jako tymczasowy prezydent przez większość społeczeństwa kraju i blisko 60 państw świata, stoi przed ogromnym wyzwaniem skanalizowania frustracji Wenezuelczyków, doprowadzenia do rezygnacji Nicolasa Maduro i przeprowadzenia nowych, demokratycznych wyborów. Gdy Guaidó apeluje do społeczności międzynarodowej o „rozważenie wszystkich opcji”, reżim Maduro zapowiada wytrwałość „w obronie ojczyzny przed atakami imperialistycznymi”.

Autorzy: Joanna Gocłowska-Bolek, Krzysztof Jacek Hinz, Joanna Kędzierska, Magdalena Skajewska

Pełen raport znajdą Państwo klikając poniżej:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publikacje i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.