Korupcja w Ameryce Łacińskiej (06.2019)

Z okazji seminarium naukowego Odebrecht, Panama Papers i inne demony. O zjawisku korupcji w Ameryce Łacińskiej przedstawiamy Państwu raport nawiązujący do tematyki wydarzenia.

Korupcja jest jednym z głównych problemów, z którymi zmaga się region Ameryki Łacińskiej. Wpływa na ograniczenie rozwoju społeczno-gospodarczego i utrudnia codzienne życie obywateli. Konsekwencje korupcji są szerokie i dotykają niemal każdej sfery życia: gospodarczej, społecznej, politycznej, demokracji czy sfery międzyludzkiej, silnie wpływając także na kształtowanie postaw etycznych i na zasoby kapitału społecznego.

Przykłady ogromnych międzynarodowych afer korupcyjnych związanych z Odebrecht czy Panama Papers – ale też z innych części świata – uświadamiają nam, że korupcja nie jest już kwestią lokalną, lecz zjawiskiem z łatwością przekraczającym granice polityczne państw. Zjawiskiem, którego skuteczna kontrola i zwalczanie wymaga międzynarodowej współpracy. Dziś państwa są zgodne, że aby efektywnie zapobiegać i zwalczać korupcję wymagane jest wspólne, wszechstronne i wielopłaszczyznowe podejście. Dlatego walka z korupcją podejmowana jest – choć z różnym powodzeniem – przez poszczególne rządy latynoamerykańskie, ale też na poziomie międzynarodowym.

Autorzy: Joanna Gocłowska-Bolek, Joanna Kędzierska, Karol Kurowski, Janina Petelczyc

Pełen raport znajdą Państwo klikając poniżej:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publikacje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.